Rodzaje folii dachowych
Generalnie folie dachowe możemy podzielić na:
1). Niskoparoprzepuszczalne – blokują one przedostawanie się wilgoci ze zewnątrz, jednocześnie umożliwiając jej przepuszczanie na zewnątrz. To pozwala na skuteczne przewietrzanie konstrukcji dachu. Jednak to, w jakim stopniu dach będzie przewietrzany, zależy od rodzaju zastosowanej folii. Należy wiedzieć, że folie niskoparoprzepuszczalne przepuszczają na zewnątrz więcej niż 100 g pary wodnej na 1 metr kwadratowy w ciągu 24 godzin czasu. Stosować je możemy na poddaszach nieużytkowych. Pamiętajmy o tym, że tego rodzaju folia nie może stykać się bezpośrednio z warstwą ocieplenia – musi zostać zachowana pomiędzy nimi kilkucentymetrowa przerwa.
2). Wysokoparoprzepuszczalne (membrany wstępnego krycia) – te folie z kolei przepuszczają na zewnątrz od 1500 do 4000 g pary wodnej na 1 metr kwadratowy w ciągu 24 godzin czasu. Mają one włóknistą strukturę, która efektywnie odprowadza wilgoć. A ponieważ wilgoć nie gromadzi się w warstwie ociepleniowej – folię możemy układać bezpośrednio na niej. Dodatkową zaletą stosowania folii wysokoparoprzepuszczalnej jest zapewnienie lepszej termoizolacji – brak pustej przestrzeni między nią a ociepleniem zapobiega wydmuchiwaniu ciepła przez powietrze krążące pomiędzy warstwami. Ponieważ folia taka może zastąpić klasyczne deskowanie i papę, umożliwia obniżenie kosztów budowy dachu. Ten rodzaj folii stosuje się w dachach nad poddaszami użytkowymi.
3). Paroizolacyjne – ich przeznaczenie jest inne – są umieszczane od wewnętrznej strony poddasza. Ich zadaniem jest ochrona warstwy ocieplenia przed parą wodną gromadzącą się w pomieszczeniach. Mocowana jest między warstwą ociepleniową a płytami kartonowo-gipsowymi. Spośród tych folii w dachach domów jednorodzinnych przeważnie stosuje się membrany wstępnego krycia i folie paroizolacyjne. Dzięki ich zastosowaniu warstwa ocieplenia jest chroniona przed wilgocią z obydwu stron – z zewnątrz i od wewnątrz. Obydwa rodzaje folii więc uzupełniają wzajemnie swoje działanie.
Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że wszystkie folie mają swoje przeznaczenie oraz inne zalecenia dotyczące układania i dobrania do rodzaju konstrukcji dachu.